Reprezentanta Republicii Moldova, Cristina Iovu a devenit campioană europeană la haltere
Politica | Social si cultura | Economie si finante | Sport | Infractiuni | Externe |
MOLDNEWS TV |

09:31 2012-04-11

Класс!

Reprezentanta Republicii Moldova, Cristina Iovu a devenit campioană europeană la haltere, participând la Europenele din Turcia. La competițiile din Antalya (femei) sportiva a înregistrat la categoria de 53 de kilograme cele mai bune rezultate.

Cristina Iovu a câştigat atât proba de smuls, cu un rezultat de 91 kilograme, cât şi proba aruncat, cu 116 kilograme şi cu un total de 207 kilograme a cucerit medalia de aur.

Locul doi i-a revenit gazdei competițiilor - Eileen Dasdelen a reușit să obțină un rezultat d 88 kilograme la proba de smuls și 113 kilograme la proba de aruncat. Același rezultat a fost înregistrat de rusoaica Svetlana Ceremșanova, însă s-a plasat de locul trei pentru că propria ei greutate a depășit greutatea adversarei.